Awans premiera wyd III

Do trzech razy sztuka: „Awans” wydanie III na WTK, w MWP i MMW

Kiedy dwa lata temu publikowaliśmy wpis o historii gry „Awans”, nakład tej gry był już dawno wyczerpany. W naszych magazynach kryło się dosłownie kilka ostatnich egzemplarzy i nikt się nawet nie zastanawiał nad nowym wydaniem, mimo iż „Awans” to pożyteczne narzędzie edukacyjne, które zapoznaje ze stopniami obowiązującymi w Wojsku Polskim w 1939 r.

A to przecież dzięki „Awansowi” pojawiły się kolejne gry Instytutu Pamięci Narodowej: „303: Bitwa o Wielką Brytanię”, „ZnajZnak” czy „Kolejka” – łącznie prawie pół miliona (!) pudełek.

Być może traktowano tę grę po macoszemu, bo pierwsze i drugie wydanie mocno odbiegało swoim wyglądem i jakością od wysokich standardów wypracowanych w późniejszych grach IPN. A może dlatego, że jest to bardzo prosta gra. Otrzymywaliśmy jednak tyle zapytań dotyczących „Awansu”, że wraca on do obiegu po raz trzeci, i to w zupełnie nowej, odświeżonej wersji.

Gra ma nową szatę graficzną, a na kartach umieściliśmy zdjęcia oryginalnych naramienników z zasobów Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Marynarki Wojennej. Zasady także napisaliśmy na nowo, przy okazji dodając wariant dla trzech graczy i specjalne karty Żandarmerii Wojskowej. Dołożyliśmy wspaniały przewodnik po polskich mundurach wojskowych sprzed II wojny światowej. Mamy też piękne pionki żołnierzy w rogatywkach. I wypraskę.

Nawet znana z poprzednich wydań galeria 17 postaci – bohaterów Września 1939 r. – została gruntownie poprawiona, bo przeredagowanym biogramom towarzyszą nie tylko portrety, ale także informacje pozwalające odczytać stopień i odznaczenia osoby przedstawionej na fotografii. Liczymy, że teraz każdy będzie umiał analizować zdjęcia przedwojennych oficerów i przekona się, że na swych najsłynniejszych zdjęciach Witold Pilecki wcale nie jest rotmistrzem…

Ubiegły rok upłynął pod znakiem zmian organizacyjnych w IPN. Z różnych względów w 2016 r. nie zostały ukończone żadne nowe tytuły i zajmowaliśmy się głównie dodrukami i drobnymi dodatkami. 10 dodatkowych kart do „ZnajZnak: Sport” czy minidodatek do „Kolejki” to jednak nie to samo co nowa gra.

Ten rok będzie lepszy. Spodziewamy się dwóch nowości, ale zanim się one ukażą, zapraszamy na dwie premiery nowego wydania gry „Awans”. Pierwsza odbędzie się 24 maja o godz. 10 w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, druga zaś dzień później, 25 maja, w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, również o godz. 10.00.

„Awans” jest już dostępny – znajdziecie go w punktach sprzedaży IPN oraz dobrych sklepach z grami planszowymi, a także na stoisku Instytutu Pamięci Narodowej 86/D14 na Warszawskich Targach Książki (WTK), które odbywają się w dniach 18–21 maja 2017 r. na Stadionie Narodowym w Warszawie (PGE Narodowy). Zapraszamy!

0 Udostępnień